Στις 18 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου, επισκέφθηκαν τον εμβληματικό Λευκό Πύργο και ξεναγήθηκαν στο εσωτερικό του αλλά και στη μόνιμη έκθεση που φιλοξενείται στον ίδιο χώρο η οποία αφορά τη Θεσσαλονίκη από την εποχή της ίδρυσής της το 316/15 π.Χ. μέχρι τις μέρες μας. Η έκθεση παρουσιάζει με συνοπτικό τρόπο όψεις της ιστορίας της πόλης, που τη διακρίνει η μακραίωνη, αδιάσπαστη ιστορική παρουσία της.
Στη συνέχεια περιπλανήθηκαν σε μία φανταστική διαδρομή μέσα σε ένα ανθρώπινο σώμα μήκους 50 μέτρων, είδαν από κοντά τα διάφορα όργανα σε πλήρη λειτουργία και ενημερώθηκαν σχετικά από το εξειδικευμένο προσωπικό του Μουσείου Ανθρώπινου Σώματος στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης. Συνοδοί της εκδρομής ήταν οι εκπαιδευτικοί Δ. Κοτόπουλος, Η. Αδαμίδης, Α. Μώκα , Τ. Φραγκουλίδου και Α. Γρηγοριάδου.
![]() | Σήμερα | 30 |
![]() | Χθές | 256 |
![]() | Αυτή τη βδομάδα | 758 |
![]() | Αυτό το μήνα | 3547 |
![]() | Όλες τις μέρες | 343613 |